Już od godzin porannych w dn. 25 września 2024r rowerzyści – uczniowie zmierzali do szkoły. Niektórzy przyjechali bezpośrednio z domów, większość jednak przyjechała samochodami z rodzicami z rowerem na dachu.
Około godz. 1000 podjechał autokar i dwa samochody policyjne.
Uczestnicy Rajdu – uczniowie kl. IV – VIII wraz z nauczycielami, rodzicami i Panem Dyrektorem oraz gościem specjalnym – Panem Zdzisławem Narelem – przewodniczącym Stowarzyszenia Przyjaciół Niewodnicy ustawili się przed Wierzą Wolności i Dębami Katyńskimi przed szkołą. Tam został zapalony znicz, a Pan Dyrektor przypomniał o roli posadzonych Dębów Katyńskich i wybudowanej Wieży Wolności z serduszkami.
Uformowała się kolumna, na początku samochód policyjny – uczestnicy Rajdu – autokar –( przeznaczony dla uczniów, którzy poczują się, że muszą zrezygnować z dalszej jazdy oraz przewożony był poczęstunek) – kolumnę zamykał pojazd policyjny.
Następnym przystankiem był pomnik przed Kościołem w Niewodnicy Kościelnej poświęcony bohaterom – mieszkańcom Niewodnicy, którzy oddali życie w imię Wolności.
Trzecim przystankiem był pomnik przed szkołą w Tołczach. Upamiętnia on byłego kierownika szkoły, który został rozstrzelony w Katyniu. Delegacja złożyła kwiaty.
Kolumna rowerzystów ruszyła na najdłuższy odcinek do lasku w Borowskich.
Po półgodzinnej jeździe wszyscy zameldowali się w dobrej formie.
Tam w lasku jest pomnik, nazywany przez mieszkańców „Małym Katyniem”.
Poświęcony jest on grupie mieszkańców Gminy Turośń Kościelna, którzy zostali rozstrzelani przez Sowietów w 1940 roku.
Tam dojechał do nas Pan Wójt Gminy Grzegorz Jakuć, który opowiedział rajdowcom o tragedii, która rozegrała się w tym miejscu.
Złożyliśmy kwiaty, odśpiewaliśmy Hymn Narodowy, a także z księdzem Michałem odmówiliśmy modlitwę za bohaterów Ojczyzny.
Na zakończenie Rajdu, przy pięknej pogodzie, spożyliśmy wspólny posiłek. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły.
Wszyscy dojechali w dobrej kondycji i uśmiechnięci.
Do zobaczenia za rok.
Marek Danilewicz
Dyrektor