Wycieczka wg. programu „Poznajemy Podlasie”

W dn. 8 maja 2024r sprzed szkoły ruszył autokar z 40-osobową grupą uczniów ze wszystkich klas. Była to niejako nagroda za bardzo dobre wyniki w nauce, w aktywności charytatywnej i udział w konkursach. 

Uczniowie udali się szlakiem króla Zygmunta Augusta, a więc zwiedzono Knyszyn, Korycin, Suchowolę i Augustów. W Augustowie przed pomnikiem króla Zygmunta podsumowaliśmy działania tego zasłużonego dla Podlasia władcy. Po obiedzie w pięknej restauracji „Perła” udano się w dalszą podróż. Następnym celem były Giby.

Tutaj przed krzyżami na wzgórzu oddaliśmy hołd zamordowanym Polakom przez Rosjan w tzw. „Obławie Augustowskiej”. Zapaliliśmy znicze i odśpiewaliśmy hymn państwowy. 

Następnym przystankiem były Sejny. Tutaj w miasteczku o bogatej historii zwiedzono Muzeum Kresów Rzeczpospolitej i Katedrę z klasztorem. Szczególną uwagę zwróciła figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus z XIV wieku.

Następnie autokarem przejechano do klasztoru na Wigrach. Zwiedzono eremy mnichów byłego klasztoru Kamedułów, następnie piękną katedrę, wieżę widokową oraz apartamenty Papieża Jana Pawła II, który tu odpoczywał podczas swojej pielgrzymki do polski w 1999r.

Na zakończenie była bardzo smaczna kolacja w zabytkowej restauracji klasztornej. Po krótkim spacerze nad Jeziorem Wigry udaliśmy się autokarem w drogę powrotną do Niewodnicy Kościelnej. Tam przed szkołą czekali rodzice.

Wycieczka była bardzo udana i owocna. Uczniowie poznali północną część Podlasia.

Niewodnica Kościelna, 2024.05.09